RÓZSAABLAK

MNM Esztergomi Vármúzeuma

rózsaablak K

A Királyi Kápolna rózsaablaka

A Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeumának egyik legkiemelkedőbb része a Királyi Kápolna, mely a román és kora-gótikus építészeti stílusok jegyeit ötvözve épült meg a 12. század végén. A kápolnának a fényt a lélegzetelállító rózsaablak biztosította már a 12. században és biztosítja ma is. Az ember elsőre nem is gondolná, hogy a 12. és a 20. század között jó pár olyan évszázad volt, amikor ez a csodás ablak a föld mélyén hevert. A 16. század csatározásai során a vár kápolnáját is találatok érték, a romos épület még álló részeit pedig földdel töltötték fel. Az 1934-es ásatások során azonban rábukkantak erre az épületrészre és a rózsaablak számos eredeti, fehér és vörös mészkőből faragott részét is megtalálták. Még a harmincas években helyreállították a rózsaablakot, majd pedig 1999 őszén került sor egy újabb nagyszabású restaurálásra, melynek eredménye a mai napig megcsodálható. A nyugatra néző rózsaablak talán naplementekor nyújtja a leginkább lélegzetelállító látványt, ahogy fénnyel árasztja el az egykori királyok és királynők kápolnáját, ezzel is emelve annak magasztosságát.